bullet

 ARCHIWUM 2013

 

 

   

Monografia o dziejach pożarnictwa na terenie Podkarpacia

Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie uprzejmie informuje, że zamierza w bieżącym roku przed Dniem Strażaka wydać monografię o dziejach pożarnictwa na terenie Podkarpacia. Obejmuje ona okres od powstania Krajowego Związku Straży Pożarnych we Lwowie w 1875 r. do 30 czerwca 2012 r. Są w niej zawarte informacje o organizacji ochrony przeciwpożarowej na przestrzeni tych lat, w tym o powiatowych instruktorach pożarnictwa z okresu międzywojennego oraz o wojewódzkich komendantach straży pożarnych, powiatowych i rejonowych komendantach straży pożarnych z okresu 1950-1992, a także o komendantach rejonowych i powiatowych (miejskich) PSP z okresu 1992-2012. Publikacja zawiera informacje na temat zjazdów wojewódzkich Związku OSP oraz uroczystości wojewódzkich w okazji Dnia Strażaka tej organizacji w latach 1999-2012, organizowanych m.in. w Kalwarii Pacławskiej. W kalendarium XX-lecia PSP są przedstawione ważniejsze wydarzenia (akcje ratownicze, memoriały im. płk. poż. Andrzeja Bazanowskiego, wojewódzkie zawody sportowo-pożarnicze jednostek OSP i MDP, zawody sikawek, uroczystości pożarnicze oraz zmiany na stanowiskach kierowniczych i dowódczych). Jest wiele innych, ciekawych i dotąd nie publikowanych informacji. Projekt szczegółowego spisu treści tej monografii przedstawia się następująco:

 

Rozdział 1 – Od ogniowej do Państwowej Straży Pożarnej

Rozdział 2 – Historia straży pożarnych w miastach powiatowych

Rozdział 3 – Kalendarium XX-lecia Państwowej Straży Pożarnej na Podkarpaciu

Rozdział 4 – Duszpasterstwo straży pożarnych

Rozdział 5 – Sportowy Klub Pożarniczy „Strażak” w Rzeszowie

Rozdział 6 – Działalność Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa Rzeczypospolitej Polskiej

Rozdział 7 – Honorowe krwiodawstwo w strażach pożarnych

Rozdział 8 – Biografie komendantów straży pożarnej

Rozdział 9 – Strażnice jednostek PSP

Rozdział 10 – Pojazdy pożarnicze w jednostkach Państwowej Straży Pożarnej

Rozdział 11 – Muzea pożarnicze na Podkarpaciu

Rozdział 12 – Żyjmy bezpieczniej

Załączniki:

1. Strażacy i pracownicy komend PSP w obiektywie

2. Wykaz jednostek OSP z woj. podkarpackiego

3. Wykaz wyróżnionych z Podkarpacia Medalem Honorowym im. Józefa Tuliszkowskiego

4. Wykaz osób wyróżnionych medalem Komendy Wojewódzkiej PSP w Rzeszowie im. płk. poż. Andrzeja Bazanowskiego

5. Hymn Związku OSP RP i inne piosenki strażackie

 

Książka ta będzie miała twardą oprawę i ok. 1000 stron, na których obok części opisowej znajdzie się ponad 3400 zeskanowanych fotografii i dokumentów. Szacuje się, że koszt zakupu wyniesie ok. 100 zł. Ostateczna cena zostanie ustalona w drodze przetargu. Komenda Wojewódzka zamierza zamówić w imieniu Komend Powiatowych i Miejskich PSP oraz Biur Terenowych Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP woj. podkarpackiego łącznie 3000 egzemplarzy i ze względu na wysokie koszty nie przewiduje dodruku tej książki.

Prywatnie można złożyć zamówienie bezpośrednio w ww. Biurach Związku w Rzeszowie, Przemyślu, Krośnie i Tarnobrzegu lub za pośrednictwem właściwej terenowo Komendy Powiatowej (Miejskiej) PSP w terminie do 7 lutego 2014 r. Wpłacona zaliczka będzie rozliczona w dniu odbioru książki.

Ilustracja przedstawia jedynie projekt okładki, który może ulec zmianie podczas druku.

   

Ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy dla KM PSP w Tarnobrzegu
Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Tarnobrzegu wzbogaciła się o nowy ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy o oznaczeniu taktycznym GCBA 5/35, który od 23 grudnia 2013 r. stanowi wyposażenie Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej PSP w Tarnobrzegu. Pojazd został zabudowany na podwoziu Man 18.340 przez kielecką firmę Stolarczyk, a jego terenowy napęd oraz bogate wyposażenie, pozwala na realizację zarówno zadań gaśniczych jak i ratowniczych. Posiada zbiornik wodny pojemności 5000 l oraz dwuzakresową autopompę o wydajności 3500 dm3/min., pneumatycznie wysuwany maszt oświetleniowy oraz umieszczoną z przodu wyciągarkę. Obsadę samochodu stanowi 6 strażaków, którzy do dyspozycji mają wyposażenie w środki ochrony indywidualnej, w tym m.in.: nadciśnieniowe aparaty powietrzne, ubrania chroniące przed promieniowaniem cieplnym oraz ubrania ochrony chemicznej. Szeroki zakres wyposażenia w armaturę i osprzęt pożarniczy, w tym zestaw drabin pożarniczych i skokochron szybkosprawialny, pozwalają na skuteczne prowadzenie działań gaśniczych. Ponadto pojazd wyposażono w narzędzia i sprzęt ratowniczy, który pozwala strażakom realizować zadania specjalistyczne z zakresu ratownictwa medycznego, technicznego, wodnego, wysokościowego czy chemicznego, w tym m.in.: zestaw kwalifikowanej pierwszej pomocy, hydrauliczne narzędzia ratownicze, pilarki do drewna i stali, szeroki asortyment podręcznych narzędzi ratowniczych oraz urządzenia wykrywające gazy toksyczne i wybuchowe. Ten nowoczesny pojazd został zakupiony ze środków Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie w ramach programu Infrastruktura i Środowisko – Narodowa Strategia Spójności i przekazany do użytkowania w Komendzie Miejskiej PSP w Tarnobrzegu. Całkowita wartość pojazdu wraz z wyposażeniem wyniosła około 1 050 000 zł.

Fot. J. Widuch.

   

Betlejemskie Światełko dla JRG w Nowej Dębie
23 grudnia br. harcerze szczepu „Jedynka” z Nowej Dęby przekazali na ręce Dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Nowej Dębie mł. bryg. Roberta Głaza Betlejemskie Światełko. Płomień Betlejemskiego Światełka został rozpalony 13 grudnia br. w Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem i niesiony przez młodych skautów dotarł do Wiednia, a następnie do Zakopanego, gdzie czekali na niego harcerze z całej Polski. Wśród nich byli również harcerze ze szczepu „Jedynka” w Nowej Dębie. Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza w Nowej Dębie w ten sposób znalazła się wśród nielicznych firm i instytucji, którym Światełko zostało przekazane przez harcerzy. Serdecznie dziękujemy.

Fot. A. Smykla.

   

Wigilia w KM PSP Tarnobrzeg
20 grudnia br. w Komendzie Miejskiej PSP w Tarnobrzegu odbyło się tradycyjne, coroczne spotkanie wigilijne funkcjonariuszy i pracowników cywilnych komendy z księżmi kapelanami strażaków miasta i powiatu tarnobrzeskiego Janem Kaszewiczem i Andrzejem Machowiczem. Spotkanie rozpoczął Komendant Miejski PSP w Tarnobrzegu bryg. Andrzej Babiec, który złożył wszystkim świąteczne życzenia. Była krótka modlitwa pod przewodnictwem ks. Andrzeja Machowicza, wspólne śpiewanie kolęd, wzajemne życzenia oraz tradycyjne potrawy na wigilijnym stole.

Fot. J. Widuch.

   

Egzamin szkolenia podstawowego strażaków OSP
14 grudnia 2013 r. w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Nowej Dębie odbył się egzamin podsumowujący szkolenie podstawowe dla strażaków Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu miasta i powiatu tarnobrzeskiego. Z wynikiem pozytywnym, egzamin składający się z części teoretycznej oraz części praktycznej zdało łącznie 65 strażaków OSP, w tym: 31 z gminy Gorzyce, 19 z miasta i gminy Baranów Sandomierski, 14 z miasta i gminy Nowa Dęba oraz 1 strażak z miasta Tarnobrzega. Ukończenie szkolenia podstawowego gwarantuje posiadanie przez strażaków niezbędnej, podstawowej wiedzy z zakresu zagadnień ratowniczo-gaśniczych, która pozwala bezpiecznie i skutecznie realizować zadania w ramach zastępu.

Fot. Sz. Rawski.

   

Egzamin dowódców OSP

13 grudnia 2013 r. w jednostce OSP Siedleszczany odbył się egzamin dowódców Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu miasta i powiatu tarnobrzeskiego. Egzamin był podsumowaniem trwającego 32 godziny szkolenia, podczas którego strażacy zapoznali się z wiedzą niezbędną do dowodzenia zastępem i sekcją podczas prowadzonych działań ratowniczo – gaśniczych. Egzamin z wynikiem pozytywnym zdało łącznie 30 strażaków. W uroczystym wręczeniu zaświadczeń wzięli udział: Starosta Tarnobrzeski Krzysztof Pitra, Komendant Miejski PSP w Tarnobrzegu bryg. Andrzej Babiec, wraz z zastępcą mł. bryg. Adamem Zygmuntem, Burmistrz Miasta i Gminy Baranów Sandomierski Jacek Hynowski, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Tarnobrzegu dh Kazimierz Ślęzak oraz Komendanci Miejscy/Gminni z terenu miasta i powiatu tarnobrzeskiego.

Fot. Arch. KM PSP.

   
   

XVI edycja Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla dzieci i młodzieży

Informujemy, iż rozpoczyna się XVI edycja Ogólnopolskiego konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży. Organizatorem konkursu jest Komendant Główny PSP. Hasło tegorocznej edycji brzmi: "Bądź rozważny, baw się grzecznie, a w Twoim domu będzie bezpiecznie!". Zgodnie z regulaminem, do Komendy Głównej PSP trafią prace plastyczne wybrane wcześniej w szkołach (podczas eliminacji szkolnych). Centralna Komisja Konkursowa wybierze spośród nich prace finałowe oraz przyzna wyróżnienia. Terminy, ilość prac oraz kategorie konkursowe (w tym klasa i wiek uczestnika) określa regulamin. W tegorocznej edycji nie przewiduje się eliminacji powiatowych i wojewódzkich.

Szczegółowe informacje oraz regulamin konkursu

   

Ćwiczenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Baranowie Sandomierskim

19 września 2013 r. w Baranowie Sandomierskim odbyły się ćwiczenia praktyczne Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w zakresie reagowania na zagrożenia powodziowe na dużym obszarze pod kryptonimem „Tarnobrzeg 2013”. Ćwiczenia praktyczne zostały poprzedzone dwudniowymi ćwiczeniami aplikacyjnymi, prowadzonymi w formie gry decyzyjnej. Głównym celem ćwiczeń było zintegrowanie systemów zarządzania kryzysowego oraz koordynacja wsparcia działań przez specjalistyczne jednostki ratowniczo – gaśnicze Państwowej Straży Pożarnej, Policję, Straż Graniczną, Ochotnicze Straże Pożarne, wydzielone pododdziały Sił Zbrojnych oraz formacje Obrony Cywilnej. Ćwiczenia rozpoczęły się naradą w sali konferencyjnej zamku w Baranowie Sandomierskim, w trakcie której zaprezentowano zagrożenie powodziowe na terenie powiatu tarnobrzeskiego, a następnie omówiono scenariusze, które zostały przyjęte do realizacji podczas ćwiczeń. Następnie na obwałowaniach rzeki Babulówki oraz na rzece Wiśle odbyła się realizacja epizodów praktycznych. Podczas pierwszego epizodu na wale przeciwpowodziowym Babulówki została przeprowadzona prezentacja działań doraźnego wzmocnienia i podwyższania obwałowań, pokaz uszczelniania śluzy wałowej oraz prezentacja mobilnych przepompowni. W czasie drugiego epizodu, realizowanego na rzece Wiśle, siły i środki Państwowej Straży Pożarnej, Sił Zbrojnych oraz Straży Granicznej doskonaliły procedury działań ewakuacyjnych ludności i zwierząt z terenów objętych powodzią. W ćwiczeniach uczestniczyli przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, Wojewódzkiego, Powiatowego i Gminnych Zespołów Zarządzania Kryzysowego, samorządowcy z terenu województwa podkarpackiego oraz pracownicy Podkarpackiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych. Wśród obserwatorów ćwiczeń byli m.in.: Wicewojewoda Podkarpacki Alicja Wosik, Podkarpacki Komendant Wojewódzki PSP st. bryg. Bogdan Kuliga wraz z zastępcą st. bryg. Janem Ziobro, Z-ca Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Gustaw Włodarczyk, Starosta Tarnobrzeski Krzysztof Pitra oraz Komendant Miejski PSP w Tarnobrzegu bryg. Andrzej Babiec.

Fot. Sz. Rawski.

   

Ćwiczenia Jezioro Tarnobrzeskie 2013

18 września 2013 r. na terenie Jeziora Tarnobrzeskiego odbyły się ćwiczenia praktyczne w zakresie doskonalenia prowadzenia działań ratowniczych w warunkach zagrożenia powodziowego pk. „Jezioro Tarnobrzeskie 2013”. Organizatorem ćwiczeń była Komenda Wojewódzka PSP w Rzeszowie przy współudziale Komendy Miejskiej PSP w Tarnobrzegu. W ćwiczeniach wzięły udział wytypowane siły i środki Centralnego Odwodu Operacyjnego, w tym Kompania Specjalna „Rzeszów” i Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno – Nurkowego „Rzeszów 4”, siły i środki krajowego systemu ratowniczo – gaśniczego z terenów powiatów: kolbuszowskiego, mieleckiego, niżańskiego, stalowowolskiego i tarnobrzeskiego, a także siły i środki Komendy Miejskiej Policji i Państwowego Ratownictwa Medycznego w Tarnobrzegu. Celem ćwiczeń było m.in. sprawdzenie zasad formowania i czasu dojazdu w wyznaczone miejsce koncentracji wytypowanych sił i środków Centralnego Odwodu Operacyjnego biorących udział w ćwiczeniu, rozpoznanie operacyjne akwenu Jezioro Tarnobrzeskie, doskonalenie kierowania działaniem ratowniczym na poziomie taktycznym podczas prowadzenia działań na akwenach oraz sprawdzenie faktycznych możliwości taktyczno – technicznych sprzętu pływającego i ewakuacyjnego sił i środków uczestniczących w ćwiczeniach. Dla ćwiczących przygotowano trzy epizody, w których uwzględnione zostały działania realizowane przez Państwową Straż Pożarną, Ochotnicze Straże Pożarne oraz inne jednostki współdziałające w czasie zagrożenia powodziowego. Realizację poszczególnych zadań obserwowali m.in.: Z-ca Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Jan Ziobro, Starosta Tarnobrzeski Krzysztof Pitra, Komendant Miejski PSP w Tarnobrzegu bryg. Andrzej Babiec, Z-ca Komendanta Powiatowego PSP w Stalowej Woli mł. bryg. Jerzy Lipko oraz Kierownik Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Tarnobrzegu lek. med. Bogdan Krzewski. Oceny ćwiczenia dokonał zespół, któremu przewodniczył Naczelnik Wydziału Operacyjnego KW PSP w Rzeszowie bryg. Krzysztof Filip.

więcej zdjęć w galerii

Fot. Sz. Rawski.

   

VIII Powiatowe Zawody Sportowo – Pożarnicze OSP i MDP

1 września 2013 r. na stadionie sportowym „Słowianin” w Grębowie rywalizowały reprezentacje Ochotniczych Straży Pożarnych i Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z terenu powiatu tarnobrzeskiego. Do sportowych zmagań podczas VIII Powiatowych Zawodów Sportowo – Pożarniczych stanęło 15 drużyn, w tym 3 młodzieżowe drużyny pożarnicze dziewcząt, 3 młodzieżowe drużyny pożarnicze chłopców, 4 kobiece drużyny pożarnicze (gr. „C”) oraz 5 drużyn w grupie męskiej (gr. „A”). Zawody w grupach „A” i „C” zostały rozegrane w konkurencjach: sztafeta pożarnicza 7x50 m z przeszkodami oraz ćwiczenie bojowe, natomiast rywalizacja drużyn młodzieżowych została przeprowadzona w konkurencjach: bieg sztafetowy 400 m z przeszkodami oraz rozwinięcie bojowe. Zmagania drużyn obserwowała licznie zgromadzona publiczność, wśród której byli m.in. Starosta Tarnobrzeski Krzysztof Pitra, Radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego Władysław Stępień, członek Zarządu Głównego ZOSP RP w Warszawie dh Edward Szlichta, Komendant Miejski PSP w Tarnobrzegu bryg. Andrzej Babiec, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Tarnobrzegu dr Kazimierz Ślęzak, Burmistrzowie i Wójtowie z powiatu tarnobrzeskiego oraz Prezesi i Komendanci Miejscy/Gminni Zarządów Oddziałów Związku OSP RP z terenu miasta i powiatu tarnobrzeskiego. Na zakończenie zawodów najlepsze drużyny otrzymały puchary i atrakcyjne nagrody rzeczowe ufundowane przez Starostę Tarnobrzeskiego, Nadleśnictwo Rozwadów, Nadleśnictwo Nowa Dęba, P.P.H.U. "SUBOR" w Staszowie oraz Biuro Terenowe w Tarnobrzegu Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Rzeszowie. Puchary ufundowane przez Starostę Tarnobrzeskiego Krzysztofa Pitrę oraz Komendanta Miejskiego PSP w Tarnobrzegu bryg. Andrzeja Babiec odebrały również drużyny, które uzyskały najlepsze wyniki w konkurencji ćwiczenia bojowego: w gr „A” – OSP Skopanie (37,6 pkt), w gr. „C” – OSP Nowa Dęba (51,4 pkt.). Najlepsze drużyny w poszczególnych grupach:

GRUPA MDP DZIEWCZĄT:

bullet

I miejsce   - MDP Ślęzaki, gm. Baranów Sandomierski -  1025,50 pkt.

bullet

II miejsce  - MDP Sokolniki, gm. Gorzyce – 1005,00 pkt.

bullet

III miejsce - MDP Żupawa, gm. Grębów – 965,00 pkt.

GRUPA MDP CHŁOPCÓW:

bullet

I miejsce   - MDP Durdy, gm. Baranów Sandomierski -  1041,70 pkt.

bullet

II miejsce  - MDP Grębów – 1019,60 pkt.

bullet

III miejsce - MDP Sokolniki, gm. Gorzyce – 971,10 pkt.

GRUPA KOBIECYCH DRUŻYN POŻARNICZYCH:

bullet

I miejsce   - KDP Stale, gm. Grębów – 121,6 pkt.

bullet

II miejsce  - KDP Nowa Dęba – 121,7 pkt.

bullet

III miejsce - KDP Gorzyce – 122,7 pkt.

GRUPA OSP:

bullet

I miejsce   - OSP Skopanie, gm. Baranów Sandomierski - 97,7 pkt.

bullet

II miejsce  - OSP Trześń, gm. Gorzyce – 110,5 pkt.

bullet

III miejsce - OSP Grębów – 111,6 pkt.

więcej zdjęć w galerii

Fot. N. Strojnowski.

   

Szkolenie
27 lipca 2013 r. przeprowadzone zostało szkolenie z zakresu ratownictwa wodnego na rzekach, którego adresatem były jednostki ochrony przeciwpożarowej działające na terenie miasta i powiatu tarnobrzeskiego. Organizatorem szkolenia była Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Tarnobrzegu. Głównym celem szkolenia było doskonalenie umiejętności strażaków w zakresie ratownictwa wodnego, w tym „czytania rzeki”, wyznaczania miejsc wodowania jednostek pływających, a także udzielania pomocy osobom tonący przy użyciu sprzętu ratowniczego. Szkolenie rozpoczęło się w miejscowości Baranów Sandomierski w okolicach przeprawy promowej na rzece Wisła. Praktyczną część szkolenia poprzedziły zajęcia dydaktyczne podczas których omówiona została specyfika działań ratowniczych na wodach płynących, a także zasady bezpieczeństwa jakie muszą towarzyszyć interweniującym służbom ratowniczym. Uczestnicy szkolenia w czasie zajęć praktycznych mieli okazję najpierw obejrzeć, a następnie przećwiczyć elementy działań podejmowanych w czasie ratowania osób tonących. Ze względu na dość niski poziom wody w rzece, dodatkowym elementem szkolenia była możliwość wyznaczania i obserwacji torów wodnych na głównych rzekach miasta i powiatu tarnobrzeskiego – Wisły i Sanu. Szkolenie zakończyło się w miejscowości Wrzawy. W szkoleniu udział wzięły jednostki ochrony przeciwpożarowej, które ze względu na posiadane zaplecze sprzętowe są w stanie realizować działania ratownicze na obszarach wodnych, w tym m.in.: OSP Dymitrów Mały, OSP Siedleszczany, OSP Gorzyce, OSP Orliska, OSP Trześń, OSP Grębów oraz OSP Tarnobrzeg, os. Sobów – łącznie 66 strażaków. Organizację i przebieg szkolenia obserwowali Starosta Tarnobrzeski Krzysztof Pitra, Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Tarnobrzegu bryg. Andrzej Babiec, Burmistrz Miasta i Gminy Baranów Sandomierski Jacek Hynowski, Wójt Gminy Grębów Kazimierz Skóra oraz przedstawiciel Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie Andrzej Indycki. Na zakończenie szkolenia wszystkie uczestniczące jednostki otrzymały pamiątkowe dyplomy.

Fot. W. Szustak i S. Rawski.

   

Rekonesans terenów popowodziowych
 27 czerwca 2013 r. Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej generał brygadier Wiesław Leśniakiewicz, wraz z Zastępcą nadbryg. Markiem Kowalskim oraz Dyrektorami Generalnymi ds. Ochrony Ludności Republiki Czech, Republiki Węgier i Republiki Słowacji przeprowadzili na terenie miasta Sandomierza oraz powiatu tarnobrzeskiego rekonesans terenów dotkniętych powodzią w 2010 r. Głównym celem rekonesansu było zapoznanie z sytuacją powodziową oraz zakresem działań ratowniczych prowadzonych w czasie powodzi. Wizytacja rozpoczęła się od miejsca przerwania wału wiślanego w Koćmierzowie (powiat sandomierski), oraz w rejonie Huty Szkła Pilkington w Sandomierzu gdzie podczas powodzi prowadzono intensywne działania mające na celu obronę zakładu przed zalaniem. Z Sandomierza delegacja udała się do Zalesia Gorzyckiego oraz w rejon mostu na rzece Łęg w Gorzycach, skąd 20 maja 2010 r. służby ratownicze prowadziły ewakuację mieszkańców Trześni, Sokolnik, Furmanów oraz Orlisk. Szczegółową iformację nt. tych działań wizytującym przekazał bryg. Andrzej Babiec Komendant Miejski PSP w Tarnobrzegu. Rekonesans został przeprowadzony w ramach trwającego od 26 do 28 czerwca br. w Rzeszowie spotkania Dyrektorów Generalnych ds. Ochrony Ludności państw Grupy Wyszehradzkiej, którego głównym tematem były powodzie oraz związana z nimi komunikacja kryzysowa i współpraca transgraniczna. W rekonesansie wzięli również udział: Świętokrzyski Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Zbigniew Muszczak, Podkarpacki Komendant Wojewódzki PSP st. bryg. Bogdan Kuliga, Radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego Władysław Stępień, Starosta Tarnobrzeski Krzysztof Pitra, Burmistrz Sandomierza Jerzy Borowski, Komendant Miejski PSP w Tarnobrzegu bryg. Andrzej Babiec oraz Komendant Powiatowy PSP w Sandomierzu st. bryg. Krzysztof Wolak.

więcej zdjęć w galerii

Fot. J. Widuch.

   

Ćwiczenia SGRW-N „Rzeszów 4”
28 maja br. na Jeziorze Tarnobrzeskim Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno – Nurkowego „Rzeszów 4” doskonaliła prowadzenie działań z zakresu ratownictwa wodno-nurkowego na dużych akwenach wodnych. Ćwiczenia rozpoczęły się zajęciami teoretycznymi, które poprowadził st. asp. Mariusz Wydro kierownik prac podwodnych w Komendzie Miejskiej PSP w Tarnobrzegu. Podczas zajęć 18 nurków z Komend Miejskich PSP w Tarnobrzegu, Rzeszowie i Przemyślu zapoznało się z budową i typem hydrologicznym Jeziora Tarnobrzeskiego oraz zasadami prowadzenia działań poszukiwawczo-ratowniczych na tego typu akwenach. Po zajęciach teoretycznych nurkowie odbyli zajęcia praktyczne na Jeziorze Tarnobrzeskim, gdzie doskonalili swoje umiejętności.

Fot. J. Widuch.

   

Dzień Strażaka 2013
16 maja br. w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Tarnobrzegu odbyły się uroczyste obchody Dnia Strażaka.

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 12:00 mszą świętą w kościele oo. Dominikanów, której przewodniczył Przeor Klasztoru O. Krzysztof Parol. Po zakończeniu mszy św. pododdziały uroczyście przedefilowały ulicami Tarnobrzega na plac Komendy Miejskiej PSP w Tarnobrzegu, gdzie o godz. 13:15 rozpoczął się uroczysty apel. Podczas apelu wyróżniającym się strażakom KM PSP w Tarnobrzegu wręczono odznaczenia resortowe i korporacyjne oraz awanse na wyższe stopnie służbowe.

Akty nominacji na wyższe stopnie służbowe otrzymali następujący strażacy: na stopień starszego kapitana - kpt. Tomasz Koper, kpt. Grzegorz Partyka, kpt. Szymon Rawski; na stopień starszego aspiranta – asp. Mariusz Wydro; na stopień ogniomistrza – mł. ogn. Waldemar Chwieja, mł. ogn. Marcin Dul; na stopień starszego sekcyjnego – sekc. Tomasz Kruk, sekc. Łukasz Zioło, sekc. Wojciech Żyła; na stopień starszego strażaka – str. Krzysztof Duma, str. Paweł Duma, str. Marek Górz, str. Łukasz Podstawski, str. Paweł Rutyna, str. Damian Ślęzak, str. Rafał Urbaniak, str. Daniel Urbanik, str. Maciej Witkowski.

Za szczególne zasługi dla ochrony przeciwpożarowej i zaangażowanie wnoszone w rozwój Ochotniczych Straży Pożarnych, Prezydium Zarządu Głównego ZOSPRP odznaczyło: Złotym Medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa mł. bryg. Teresę Kubik, Srebrnym Medalem Za Zasługi Dla Pożarnictwa st. asp. Rafała Bogonia, st. ogn. Tadeusza Flisa. Za szczególne zaangażowanie podczas wykonywania obowiązków służbowych Minister Spraw Wewnętrznych przyznał nagrodę uznaniową mł. kpt. Danielowi Myszce. Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Tarnobrzegu Pan Wiesław Lichota, z rąk Z-cy Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Romana Petrykowskiego, odebrał nadany mu przez Komendanta Głównego PSP okolicznościowy medal za działalność na rzecz ochrony przeciwpożarowej i Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego oraz jubileuszu 20-lecia powołania Państwowej Straży Pożarnej.

Ponadto w uroczystości wzięli udział zaproszeni goście m.in.: Z-ca Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Roman Petrykowski, Radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego Pan Władysław Stępień, Prezydent Miasta Tarnobrzeg Norbert Mastalerz, Komendant Miejski Policji w Tarnobrzegu insp. Mirosław Furdyna, Komendant Miejski PSP w Tarnobrzegu bryg. Andrzej Babiec oraz Komendant Miejski PSP w Tarnobrzegu w stanie spoczynku st. bryg. Jan Szewczyk.

więcej zdjęć w galerii

Fot. P. Kędzior.

   

Pożegnanie ze służbą
9 maja br. w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Nowej Dębie odbyła się uroczysta zbiórka, podczas której z czynną służbą w Państwowej Straży Pożarnej pożegnał się st. ogn. Henryk Ziętek – starszy operator sprzętu specjalnego w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Nowej Dębie. Funkcjonariuszowi odchodzącemu na zaopatrzenie emerytalne za długoletnią służbę podziękował Komendant Miejski PSP w Tarnobrzegu bryg. Andrzej Babiec, który podkreślił zaangażowanie i fachowość, które charakteryzowały go podczas służby, ale również pogodę ducha i życzliwość w stosunku do kolegów. Na pamiątkę wzorowej służby jako operatora sprzętu specjalnego st. ogn. Henryk Ziętek otrzymał kompletnie wyposażoną skrzynię z narzędziami warsztatowymi, a także pamiątkową fotografię pracowników KM PSP w Tarnobrzegu. Wszyscy zgromadzeni na uroczystości funkcjonariusze Komendy Miejskiej PSP w Tarnobrzegu złożyli serdeczne życzenia przechodzącemu w stan spoczynku strażakowi.

Fot. A. Smykla.

   

Podziękowania dla ratujących
30 kwietnia br. w Komendzie Miejskiej PSP w Tarnobrzegu odbyło się spotkanie, podczas którego mężczyzna któremu przed jednym ze sklepów osiedlowych w Tarnobrzegu udzielono skutecznej pierwszej pomocy, oficjalnie podziękował osobom, które wówczas go uratowały.

W spotkaniu oprócz bohaterów tamtych wydarzeń, uczestniczył Prezydent Miasta Tarnobrzega – Norbert Mastalerz, Komendant Miejski PSP w Tarnobrzegu bryg. Andrzej Babiec oraz Z-ca Dyrektora Wojewódzkiego Szpitala im. Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej w Tarnobrzegu Krzysztof Solarski.

Zenon Dziadura oraz Adam Bednarz wspominający zdarzenia z 16 kwietnia br., nie kryli zadowolenia z sukcesu jakim zakończyły się podjęte wówczas przez nich czynności ratunkowe w stosunku do Stanisława Łopusińskiego. Jak dodał jeden z ratujących mężczyzn, sukces tych działań zawdzięczają w zdecydowanej mierze mł. kpt. Danielowi Myszce, który owego dnia pełnił służbę na Stanowisku Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Tarnobrzegu i po odebraniu zgłoszenia na numer alarmowy 112, instruował ich na bieżąco o kolejności i sposobie wykonania czynności ratunkowych. W sytuacji utraty przez poszkodowanego czynności życiowych, konieczne jest natychmiastowe podjęcie działań ratunkowych, dlatego zdecydowałem się na zatrzymanie przy słuchawce osoby zgłaszającej, w celu niezwłocznego rozpoczęcia resuscytacji krążeniowo – oddechowej, mówił Daniel Myszka. Wdzięczny za uratowanie życia Stanisław Łopusiński wręczył ratującym go mężczyznom oraz Komendantowi Miejskiemu PSP w Tarnobrzegu pamiątkowe listy z podziękowaniami oraz własnoręcznie wykonane rzeźby. Wręczając okolicznościowe listy gratulacyjne Komendant Miejski PSP w Tarnobrzegu wyraził słowa uznania dla wspaniałej postawy mężczyzn, którzy nie zawahali się i niezwłocznie podjęli właściwe i skuteczne działania. Prezydent Miasta Tarnobrzega, podkreślając profesjonalizm strażaka oraz odwagę i zdecydowanie mężczyzn ratujących pana Stanisława, wręczył okolicznościowe upominki.

Fot. J. Widuch.

   

Sukces naszego funkcjonariusza w Mistrzostwach Polski w Karate
W dniach 20-21 kwietnia 2013 r. w Świnoujściu odbyły się jubileuszowe 40 mistrzostwa Polski w Kyokushin Karate, które zakończyły się sukcesem strażaka z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Nowej Dębie Łukasz Podstawskiego. Nasz funkcjonariusz, na co dzień trenujący karate w klubie „Bushido” w Stalowe Woli, w kategorii wagowej do 90 kg., wspólnie z Julianem Szerszeniem z Mazowieckiego klubu „Kyuokushin Karate”, stanął na trzecim miejscu podium i zdobył brązowy medal. Łukasz trenuje karate od 2002 roku, a obecnie posiada „czarny pas – pierwszy dan”. Gratulujemy sukcesu.

Fot. Arch. KM PSP.

   

XV eliminacje powiatowe OTWP
Tegoroczne XV Eliminacje Powiatowe XXXVI edycji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom" odbyły się 17 kwietnia 2013 r. w Gminnym Centrum Kultury w Grębowie. W trzech grupach wiekowych wystartowało 33 uczestników reprezentujących cztery gminy powiatu tarnobrzeskiego. Jury turnieju, po dokonaniu oceny prac pisemnych oraz wysłuchaniu odpowiedzi ustnych, wyłoniło najlepszych uczniów w poszczególnych grupach wiekowych. W grupie pierwszej (szkoły podstawowe) zwyciężył Paweł Głaz ze Szkoły Podstawowej w Skopaniu, w grupie drugiej (szkoły gimnazjalne) Dawid Pająk uczeń Zespołu Szkół w Jadachach, natomiast w grupie trzeciej (szkoły ponadgimnazjalne) najlepszy okazał się Bartłomiej Dąbek uczeń Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Grębowie. Uczniowie ci reprezentować będą Powiat Tarnobrzeski podczas eliminacji wojewódzkich, które odbędą się 9 maja 2013 r. w Medyni Głogowskiej. Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali atrakcyjne nagrody, ufundowane przez Starostę Powiatu Tarnobrzeskiego. Zmagania uczestników eliminacji powiatowych OTWP dopingowali m.in. Starosta Tarnobrzeski Krzysztof Pitra, Przewodniczący Rady Powiatu Tarnobrzeskiego Dariusz Bukowski, Członek Rady Powiatu Tarnobrzeskiego Krystyna Kozieja, Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Tarnobrzegu bryg. Andrzej Babiec, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Tarnobrzegu dh Kazimierz Ślęzak, Przewodniczący Rady Powiatu Tarnobrzeskiego Dariusz Bukowski Burmistrz Miasta i Gminy Baranów Sandomierski Jacek Hynowski, Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Dęba Wiesław Ordon, Wójt Gminy Grębów Kazimierz Skóra wraz z zastępcą Robertem Pędziwiatrem, Przewodniczący Rady Gminy Grębów Jerzy Drewniak oraz Komendanci Gminni ZOSP RP.

Fot. Arch. KM PSP.

   

Spotkanie z laureatami konkursu plastycznego
W dniu 16 kwietnia 2013 r. w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Tarnobrzegu odbyło się spotkanie Starosty Tarnobrzeskiego – Krzysztofa Pitry oraz Komendanta Miejskiego PSP w Tarnobrzegu – bryg. Andrzej Babiec z laureatami powiatowych eliminacji konkursu plastycznego. Tegoroczna edycja ogólnopolskiego konkursu prowadzona pod hasłem „Twoja wiedza i czujka czadu w domu, tlenek węgla nic złego nie zrobi nikomu” miała za zadanie zainteresować dzieci i młodzież zagrożeniami jakie niesie tlenek węgla tzw. „cichy zabójca”. Świadomość niebezpieczeństwa ze strony czadu, czyli kiedy, gdzie i dlaczego może wystąpić, a także wiedza w jaki sposób można się przed nim ustrzec, może uratować życie i zdrowie własne oraz najbliższych – podkreślił to szczególnie Komendant Miejski PSP w Tarnobrzegu. Podczas spotkania laureatom zostały wręczone dyplomy oraz nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Tarnobrzegu. Dodatkową atrakcją było zwiedzanie Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Tarnobrzegu. W tegorocznym konkursie wzięli udział uczniowie z miasta i gminy Baranów Sandomierski, miasta i gminy Nowa Dęba oraz gminy Grębów. Do eliminacji powiatowych zgłoszono 50 prac, które oceniane były w IV kategoriach wiekowych tj.: I grupa klasa I-III szkoły podstawowej, II klasa IV-VI szkoły podstawowej, III uczniowie klas gimnazjalnych, IV uczniowie ośrodków szkolno – wychowawczych. W każdej kategorii komisja konkursowa wybrała 5 najciekawszych prac, które wezmą udział w eliminacjach na szczeblu wojewódzkim.

Fot. S. Rawski.

   

Śniadanie Wielkanocne
27 marca br. w Komendzie Miejskiej PSP w Tarnobrzegu funkcjonariusze oraz pracownicy cywilni komendy spotkali się przy wielkanocnym stole. W uroczystym śniadaniu wziął udział Komendant Miejski PSP w Tarnobrzegu bryg. Andrzej Babiec oraz księża kapelani miasta i powiatu tarnobrzeskiego ks. Jan Kaszewicz i ks. Andrzej Machowicz, a także były Komendant Miejski PSP w Tarnobrzegu w stanie spoczynku st. bryg. Jan Szewczyk. Wspólna modlitwa, błogosławieństwo potraw wielkanocnych oraz wzajemne życzenia sprawiły, że uroczystość przebiegła w ciepłej i radosnej atmosferze.

Fot. S. Rawski.

   

Reprezentacja KM PSP Tarnobrzeg najlepsza
18 marca 2013 r. w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Tarnobrzegu rozegrany został turniej eliminacyjny grupy „B” do XV Mistrzostw Województwa Podkarpackiego Strażaków PSP w Halowej Piłce Nożnej. W turnieju wzięły udział reprezentacje KW PSP Rzeszów, KM PSP Tarnobrzeg, KP PSP Kolbuszowa i KP PSP Ropczyce. W klasyfikacji końcowej turnieju najlepsza okazała się reprezentacja KM PSP Tarnobrzeg, która po dwóch zwycięstwach i jednym remisie zgromadziła na swoim koncie największą ilość punktów. Drugie miejsce wywalczyła reprezentacja KP PSP w Kolbuszowej, która po emocjonującym meczu rozegranym z reprezentacją KP PSP w Ropczycach, ustaliła ostateczną kolejność miejsc turnieju. Na miejscu czwartym rywalizację w turnieju zakończyła reprezentacja KW PSP Rzeszów. Zwycięska drużyna KM PSP Tarnobrzeg uzyskała kwalifikacje do turnieju finałowego XV Mistrzostw Województwa Podkarpackiego Strażaków PSP w Halowej Piłce Nożnej, który zostanie rozegrany 19 kwietnia br. w Jaśle.

 

Tabela wyników turnieju (plik pdf)

 

Fot. S. Rawski.

   

Egzaminy strażaków OSP
9 marca 2013 r. w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Nowej Dębie odbyły się egzaminy podsumowujące szkolenie podstawowe i szkolenie z zakresu ratownictwa technicznego dla strażaków Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu miasta i powiatu tarnobrzeskiego. 42 strażaków OSP z terenu miasta Tarnobrzega, gminy Gorzyce i gminy Grębów, przed komisją powołaną przez Komendanta Miejskiego PSP w Tarnobrzegu, zdało z wynikiem pozytywnym egzamin końcowy szkolenia podstawowego, składający się z części teoretycznej i części praktycznej. Podczas egzaminu ratownicy musieli wykazać się wiedzą z zakresu podstawowych zagadnień ratowniczo-gaśniczych, m.in. budowy, obsługi i bezpiecznego sprawiania sprzętu, podstaw organizacji akcji ratowniczych, taktyki gaszenia pożarów, działań w czasie innych miejscowych zagrożeń oraz łączności w sieciach radiowych UKF. Wiedza ta pozwoli im sprawnie i bezpiecznie wykonywać podstawowe czynności ratownicze w ramach zastępu. Do egzaminu końcowego szkolenia specjalistycznego z zakresu ratownictwa technicznego przystąpiło 36 strażaków z terenu miasta i gminy Baranów Sandomierski i miasta i gminy Nowa Dęba. Ratownicy, po pozytywnym zaliczeniu części teoretycznej, przystąpili do wykonania zadania praktycznego, które polegało na uwolnieniu osoby poszkodowanej z pojazdu, który uległ wypadkowi. Wiedza teoretyczna oraz umiejętności praktyczne, którymi wykazali się strażacy pozwoliły na pozytywne zdanie egzaminu. Podsumowanie egzaminu odbyło się w obecności Komendanta Miejskiego PSP w Tarnobrzegu bryg. Andrzeja Babiec oraz władz jednostek samorządowych miasta i powiatu tarnobrzeskiego, m.in. Prezydenta Miasta Tarnobrzega – Norberta Mastalerza, Burmistrza Miasta i Gminy Baranów Sand. – Jacka Hynowskiego, Z-cy Wójta Gminy Grębów – Roberta Pędziwiatra oraz Burmistrza Miasta i Gminy Nowa Dęba – Wisława Ordona.

Fot. Arch. KM PSP.

   

 
W dniu 26 lutego 2013 roku w wieku 78  lat zmarł Druh Stanisław Wątroba, długoletni Prezes OSP Tarnobrzeg os. Sobów, Prezes Zarządu Miejskiego ZOSP RP w Tarnobrzegu i członek władz wojewódzkich ZOSP RP woj. podkarpackiego.

CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI!

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w dniu 28 lutego 2013 r. w  Tarnobrzegu os. Sobów. Wyprowadzenie ciała zmarłego nastąpi z domu rodzinnego przy ul. Edukacji 7 o godz. 12.40.
Msza pogrzebowa w Kościele Parafialnym pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej w Sobowie zostanie odprawiona o godz.13.00, po czym zmarły zostanie pochowany na cmentarzu komunalnym w Tarnobrzegu os. Sobów.

 
   

Narada roczna w Komendzie Miejskiej PSP w Tarnobrzegu
24 stycznia 2013 r. w świetlicy Komendy Miejskiej PSP w Tarnobrzegu odbyła się narada roczna, podsumowująca realizację zadań w 2012 roku. W naradzie oprócz pracowników komendy uczestniczyli zaproszeni goście, m.in.: Z-ca Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej – st. bryg. Jan Ziobro, Starosta Tarnobrzeski – Krzysztof Pitra, V-ce Starosta Tarnobrzeski – Jerzy Sudoł, Przewodniczący Rady Miasta Tarnobrzeg - Dariusz Kołek, Burmistrzowie i Wójtowie miast i gmin powiatu tarnobrzeskiego, Prezes Zarządu Oddziału Grodzkiego ZOSP RP w Tarnobrzegu dh Edward Szlichta oraz Komendanci Miejsko – Gminni ZOSP RP z terenu miasta i powiatu tarnobrzeskiego. Podczas narady Komendant Miejski PSP w Tarnobrzegu bryg. Andrzej Babiec przedstawił informacje nt. organizacji i funkcjonowania komendy, stanu bezpieczeństwa pożarowego na terenie miasta i powiatu tarnobrzeskiego oraz działań podjętych w celu doskonalenia funkcjonowania Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego.

Po zakończeniu narady odbyła się uroczystość przekazania i poświęcenia samochodów oraz sprzętu pożarniczego pozyskanego przez komendę w 2012 r. Symbolicznego przekazania kluczyków i dowodu rejestracyjnego do nowego lekkiego specjalnego samochodu pożarniczego do przewozu grup ratowniczych i sprzętu marki Ford dokonał Starosta Tarnobrzeski Krzysztof Pitra. Pojazd został zakupiony ze środków finansowych Powiatu Tarnobrzeskiego oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie. Z-ca Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego st. bryg. Jan Ziobro dokonał symbolicznego przekazania samochodu operacyjnego marki VW Passat, przewoźnej motopompy pożarniczej AP 10000/8 Hale oraz przyczepy do przewozu pompy szlamowej BA 200. Sprzęt ten został pozyskany ze środków finansowych Komendy Wojewódzkiej PSP i przekazanych do użytkowania w Komendzie Miejskiej PSP w Tarnobrzegu w listopadzie i grudniu 2012 r. Nowopozyskany sprzęt został poświęcony przez kapelana strażaków miasta Tarnobrzeg ks. Jana Kaszewicza oraz kapelana strażaków powiatu tarnobrzeskiego ks. Andrzeja Machowicza.

Fot. S. Rawski.

   

Biuletyn informacyjny Komendy Miejskiej PSP w Tarnobrzegu - "Stan ochrony przeciwpożarowej na terenie miasta i powiatu tarnobrzeskiego. Realizacja zadań służbowych w roku 2012."

pobierz (plik pdf 17 MB)